Kiedy niezbędna jest pomoc rzeczoznawcy?

Pomoc rzeczoznawcy majątkowego bywa niezbędna przy różnego rodzaju podziałach majątku

Wielu ludziom wydaje się, że korzystanie z usług rzeczoznawcy jest kaprysem osób, które nie potrafią porozumieć się same w kwestii wyceny mieszkania. To nieprawda. Usługi rzeczoznawcy w wielu przypadkach są wręcz wymagane przepisami prawa, a dzięki nim niejedną sprawę da się załatwić szybciej i skuteczniej.

Niezbędna pomoc

Wycena rzeczoznawcy jest niezbędna chociażby w przypadku banków udzielających kredytu na zakup mieszkania. Zanim przeleją one pieniądze swoim klientom muszą być pewne, że dana nieruchomość jest naprawdę warta zainwestowania konkretnej kwoty. Jeśli okaże się, że klient nie będzie spłacał kredytu, bank odzyska swoje pieniądze sprzedając ją. Musi więc bazować na rzetelnej wycenie. Podobnie działają ubezpieczyciele nieruchomości. Zatrudniony przez ubezpieczyciela rzeczoznawca majątkowy najpierw ogląda mieszkanie, zanim podpisze z klientem umowę na kwotę jego ubezpieczenia. Dzięki rzetelnej wycenie rzeczoznawcy klienci nie mogą wyłudzać odszkodowań od ubezpieczycieli.

Kwestie rodzinne

Pomoc rzeczoznawcy majątkowego bywa niezbędna przy różnego rodzaju podziałach majątku nawet wtedy, gdy rodzina żyje ze sobą w dobrych stosunkach. Zdarza się, że osoby spoza branży nie potrafią nawet w przybliżeniu oszacować wartości nietypowej nieruchomości otrzymanej w spadku, wolą więc zlecić to zadanie specjaliście. Dzięki temu mogą uczciwie podzielić się majątkiem. Podobnie jest w przypadku rozwodu, gdy małżonkowie próbują bez udziału sądu podzielić się majątkiem. Obecna wartość nieruchomości wybudowanej 30 lat temu może znacząco różnić się od kosztów poniesionych na jej budowę. Doświadczony rzeczoznawca oszacuje kwotę, jaką powinna podzielić się zwaśniona para. Z usług rzeczoznawcy warto skorzystać zawsze wtedy gdy kupujemy nieruchomość i chcemy dowiedzieć się czy sprzedający nie zawyżył zbytnio swoich żądań finansowych. Rzeczoznawcę przy tworzeniu wyceny obowiązują przepisy prawa, Kodeks Etyki Zawodowej, a sama wycena musi mieć formę pisemną. Dzięki temu klienci mogą być pewni, że wycena jest rzetelna, obiektywna i uczciwa.