Podstawowe kryteria wyceny nieruchomości

wycena nieruchomości

Jedną z wielu usług świadczonych przez rzeczoznawcę majątkowego jest wycena nieruchomości. Polega ona na fachowej analizie techniczno-ekonomicznej nieruchomości, na podstawie której określa się jej wartość rynkową. Wycenę nieruchomości przeprowadza się drogą określonych w przepisach prawnych podejść, metod i technik. Jest ona konieczna w takich przypadkach, jak sprzedaż domu, nabycie mieszkania, ubieganie się o kredyt hipoteczny, czy podział majątku. Jakimi kryteriami kierują się rzeczoznawcy podczas wyceny nieruchomości?

Lokalizacja

Niezależnie od tego, jaki typ nieruchomości jest wyceniany przez rzeczoznawcę, lokalizacja lokalu to jeden z ważniejszych kryteriów wyceny. Najwyższą wartość mają budynki w atrakcyjnym położeniu: w centrum miasta, blisko komunikacji miejskiej lub w niedalekim sąsiedztwie dróg wylotowych. W przypadku domów i mieszkań szczególnie istotne jest również, w jaki sposób zagospodarowane jest najbliższe otoczenie, czy w pobliżu znajdują się podstawowe sklepy, usługi, parki, miejsca rekreacyjne, parkingi, jaki jest stan pobliskich dróg oraz jak jest ukształtowany teren, na którym znajduje się nieruchomość. Rzeczoznawcy zwracają uwagę na to, w jakim kierunku zwrócone są okna, gdyż ma to bezpośredni wpływ na światło w pomieszczeniu oraz czy w pobliżu są ruchliwe drogi, stacje kolejowe bądź autostrady lotnicze, które mogą powodować hałas, a nawet pękanie ścian.

Parametry

Kolejnym kryterium wyceny nieruchomości jest jej wielkość. Im większe parametry lokalu, tym wyższa jego wartość. Istotny jest także układ pomieszczeń, ich funkcjonalność i ergonomiczność. Dodatkowym atutem jest garaż podziemny, miejsce parkingowe, balkon, schowki na rowery i wózki oraz dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Na wartość wyceny wpływa również to, na którym piętrze znajduje się nieruchomość, ile kondygnacji ma budynek oraz czy jest w nim winda.

Stan techniczny

Oprócz położenia i wymiarów lokalu, duże znaczenie ma jego stan techniczny. Rzeczoznawcy biorą tutaj pod uwagę datę powstania nieruchomości, technologię budowlaną zastosowaną do wzniesienia budynku oraz standard wykończenia. Na wycenę nieruchomości wpływa też rodzaj i stan instalacji oraz przeprowadzone modernizacje i remonty.