Fachowy odbiór developerski, czyli na co możesz liczyć?

dom

Budowanie domu mieszkalnego z developerem jest obecnie bardzo popularne, jednak nie zawsze kończy się satysfakcją klienta. Zainwestowane pieniądze mogą okazać się wyrzucone w błoto, kiedy po zamieszkaniu pojawią się usterki. Aby ich uniknąć, warto skorzystać z fachowego wsparcia przy odbiorze.

Problemy z mieszkaniem od developera

Moda na budowanie z developerem trwa już od dawna, ale nie wszyscy potencjalni klienci mają wystarczające doświadczenie i wiedzę, aby uniknąć poważnych problemów ze źle wykonanym zleceniem. Jak wygląda współpraca? Pierwszy krok to zazwyczaj podpisanie umowy i wpłacenie określonej sumy pieniędzy, za którą developer kupuje materiały i wynajmuje ekipy wykonawcze. Kiedy budynek jest już gotowy, inwestorzy odbierają klucze, często jedynie po bardzo ogólnych oględzinach. Bywa, że dopiero po zajęciu lokalu okazuje się np. że podłoga nie jest idealnie pozioma, a w oknach pojawiły się szczeliny. Developerskie fuszerki są dziś dość częste, a w interesie firmy zajmującej się realizacją zlecenia jest jak najszybsza sprzedaż mieszkań. Ewentualne poprawki obciążają jej budżet, stąd stosowanie różnych metod ukrywania niedoskonałości. W momencie złożenia podpisu i przejęcia kluczy właściciel mieszkania nic już nie może zrobić.

W czym pomoże fachowiec?

Odpowiedzią na fuszerki i oszustwa developerskie jest usługa odbioru mieszkań wykonywana przez wyspecjalizowane firmy. Zalicza się do nich również Rzeczoznawca majątkowy J.P. Praxis. Zaletą odbioru lokali przez specjalistę jest przede wszystkim znajomość norm budowlanych oraz wiedza, gdzie poszukiwać ewentualnych usterek. Zbyt niska jakość tynków czy posadzek dla laika nie będzie zauważalna, podczas gdy specjaliście często wystarczy jeden rzut oka. Podczas odbioru developerskiego sprawdzane są takie elementy, jak:

  • wymiary pomieszczeń,
  • jakość ścian i tynków,
  • okna i parapety,
  • drzwi wewnętrzne i zewnętrzne,
  • podłogi i posadzki,
  • instalacja elektryczna, wodna, kanalizacyjna i wentylacja,
  • centralne ogrzewanie,
  • liczniki mediów,
  • balkon, taras, garaż.

Odbiór developerski przez fachowca to gwarancja solidnie wykonanej pracy oraz wyeliminowanie ryzyka ponoszenia przez inwestora kolejnych nakładów pieniężnych na poprawianie fuszerek.